Advertisement

İsrail Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Benny Gantz, ülkesinin İran'ı vurma kararını kendisinin alacağını bildirdi.

Gantz, ABD Başkanı Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı Tom Donilon'un İsrail'i ziyaret ettiği bir sırada devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ''İsrail kendi güvenliğinin baş garantörüdür. Ordu olarak bizim rolümüz bu. İsrail devleti kendisini savunmalıdır'' dedi.

Tümgeneral Gantz, ''İran'ın sadece İsrail'in bir sorunu değil, bölgenin ve dünyanın sorunu olduğunu'' ileri sürdü.

İhtiyatlı açıklamalar yapan İsrail Genelkurmay Başkanı Gantz, bu hafta sonunu özellikle İran krizi konusunda mülakat vermek üzere İsrail televizyon kanallarına ayırdı. Bu mülakatlar, özellikle İran ve Suriye konularında görüş alışverişinde bulunmak üzere İsrail'e gelen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Donilon'un ziyaretine denk geldi.

İsrail'in, İran'ın nükleer programını durdurmak için bir askeri operasyon düzenlemesi olasılığından son haftalarda sık sık söz edilirken, Washington ve batılı müttefikleri Tahran rejimini özellikle mali sektörünü hedefleyen ekonomik yaptırımlarla ikna etmeye çalışıyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, önceki gün yaptığı açıklamada, bu yaptırımların sonuç vermediğini söylemişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Şubat 2012 Salı, 11:33 Misafir valahi̇ başaramazsaniz iran i̇şi̇ni̇zi̇ bi̇ti̇rebi̇li̇r.ri̇sk almayin bence.iran kolay kolay israi̇le zaten saldiramaz,i̇srai̇l saldirmadiği sürece.korkuya gerek yok bariş i̇çi̇nde yaşamanin yollarini aramak daha kolay bi̇r yol. hemde tek kurşun atmadan para cepte kaliyor fenami