Advertisement

Avusturya resmi istatistik kurumunun verilerine göre, ülkede bir milyon kişi yoksulluk sınırının altında yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, bir milyon kişi günlük zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve birçok kez insani yardım örgütlerinden destek alıyor.

Caritas adlı insani yardım örgütünün direktörü Michael Landau, "yoksulluğun Avusturya'da inkar edilemeyecek bir gerçek olduğunu" söyledi.

Tek başına yaşayanlar, işsiz kalanlar ve emeklilik maaşı alamayanların günlük yaşamını sürdürmekte zorlandığını araştırmayla saptadıklarını belirten Landau, "yoksulluk sınırının altında yaşayanların üçte birinin, kira, ısınma ve aydınlanma gibi aylık sabit giderleri ödedikten sonra günlük yaklaşık 4 avro ile yaşamaya çalıştığını" bildirdi.

Yoksulluk sınırının altında yaşayan bu insanların utandıkları için yardım almayı kabul etmediğini ifade eden Landau, bu durumdaki ebeveynlerin, artık çıkış yolu bulamayınca veya çaresizliklerini çocuklarına hissettirmemek için Caritas'a başvurduğunu kaydetti.

Avusturya'da Katolik kilisesine bağlı olarak faaliyet gösteren Caritas adlı insani yardım örgütünün de ülkedeki tüm yoksullara yardım edemediğini belirten Landau, örgütün faaliyetlerini gönüllü bağışlarla sürdürebildiğini bildirdi.

Avusturya'da son nüfus sayımına göre 8,4 milyon kişi yaşıyor.