Advertisement

Çin'de konut fiyatları Ocak ayında son bir yılın en kötü performansını gösterdi. Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun emlak piyasasındaki kısıtlamaların sürdürüleceğini tekrarlaması ile birlikte, Çin'in hükümet tarafından izlenen 70 kentinin hiçbirinde konut fiyatları yükselmedi. Bu kentlerin 47'sinde konut fiyatları, Aralık ayına göre düşerken, kalan 23'ünde değişiklik göstermedi.

Ülkenin en büyük dört kenti olan Şanghay, Beijing, Shenzhen ve Guangzhou'da birinci el konut fiyatları düşüşünü dördüncü aya da taşıdı. Çin'in kentlerinden hiçbirinde konut fiyatlarının artmaması, hükümetin ulusal ortalama konut fiyatları yerine 70 kentin verilerini açıklamaya başladığı 2011 yılından bu yana ilk kez gerçekleşti. Bu veri, Çin'in artan konut fiyatlarını önlemek için 40 kentte aldığı,  yüksek kapora ve yüsek mortgage faizleri gibi önlemleri içeren iki yıllık çabaların sonuçlarını yansıtıyor.

Çin Başbakanı Wen, 12 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Çin'in, adalet ve istikrarı sağlamak amacıyla, fiyatları makul seviyelere çekmek için, gayrımenkul kontrollerinden ve çabalarından vazgeçemeyeceğini söylemişti. Hong Kong'da Bank of America Corp. ekonomisti Ting Lu, "Veriler sürpriz değildi. Zira hükümet emlak politikalarına devam etti ve konut fiyatları en azından bu yılın ilerleyen dönemlerine kadar devam edecek" değerlendirmesinde bulundu. Lu, hükümetin politikaları dördüncü çeyrekte gevşetmesini beklediğini ve konut fiyatlarının çöküş yaşamadan düşmesinden memnun olan hükümetin mortgage ve kapora gibi önlemleri gevşetmeye başlayacağını sözlerine ekledi.