Advertisement

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları Yunanistan'a 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketini onaylamak için bugün Brüksel'de toplanacak.

Atina'nın istenilen şartları yerine getirmediği gerekçesiyle daha önce 2 kez ertelenen onayın bugün çıkma ihtimali Almanya'dan gelen iyimser açıklamalar nedeniyle artsa da şimdilik borç silme operasyonuyla yetinilmesi de beklentiler arasında.

Bu durumda yarinki toplantıda, Yunanistan'ın özel bankalara 100 milyar euroluk tahvil borcu silme operasyonuna yeşil ışık yakılarak ikinci kurtarma paketine onayı 1-2 Mart'taki AB zirvesine bırakılacak.

50 milyar euroya yakın Yunan tahvili tutan Avrupa Merkez Bankası, özel sektöre yönelik borç silme operasyonundan olumsuz etkilenmemek için birkaç gündür elindeki tahvilleri farklı seri numaralı yenileriyle değiştiriyordu.

Atina'nın 22 Şubat-9 Mart tarihleri arasında gerçekleştireceği borç silme operasyonunda bir sonraki adım olarak yeni bir yasa çıkararak gönüllü takasa katılmayan bankaları zarar yazmaya zorlaması bekleniyor.

Öte yandan Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının onayıyla özel sektörü Yunanistan'daki borç takasına teşvik için Avrupa Finansal İstikrar Fonu aracılığıyla 30 milyar euroluk ''tatlandırıcı'' kullanılacak.

Yunanistan'ın net kamu borcunda 100 milyar euroluk indirim sağlayacak borç takasıyla aynı zamanda Atina'nın borç vadesinin uzatılması ve faiz yükünün hafifletilmesi hedefleniyor.

130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketinin devreye girmesi ve borç takasıyla, 2011 itibariyle Yunanistan'ın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 160'ına ulaşan kamu borçlarının 2020 yılına kadar yüzde 120'lere düşürülmesi hedefler arasında.

Öte yandan son 2 yıldır taahhüt ettiği hiçbir hedefi tutturamayan Yunanistan'ın muhtemel ikinci kurtarma paketindeki başarısı, izlenecek ekonomik programı hazırlayan AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF yetkilileri tarafından bile sorgulanıyor.

İkinci kurtarma paketinin de işe yaramaması halinde kesin çözüm olarak Yunanistan'ın ortak para eurodan çıkarılması sözkonusu olabilecek.