Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin Asya'daki ihracatları aşağı çekmesi ve Çin'de konut piyasasında görülen soğumanın etkilerinden korunmaya çalışan Çin'in bankaların munzam karşılıklarında daha fazla indirime gitmesi bekleniyor.

Çin Merkez Bankası 18 Şubat'ta, 24 Şubat'tan itibaren uygulanmak üzere, munzam karşılıklarda 50 baz puanlık indirime gitti. Ancak Çin'in bununla kalmayacağı düşünülüyor. Standard Chartered Plc, Çin'in bu yıl en az 3, HSBC Holdings Plc ise en az 2 zorunlu karşılık indirimi daha olacağını öngörüyor.

Dünyanın en büyük 2. ekonomisinde konut fiyatlarının 70 şehirin 47'sinde düşüş kaydetmesinin ardından iktidardaki Komünist Parti, enflasyon hedeflerini göz önünde bulundurarak, ülkenin büyümesini korumayı hedefliyor. HSBC ekonomistlerinden Qu Hongbin, politika faizlerinin ise, geçtiğimiz ay yüzde 4.5 olarak gerçekleşen enflasyonun yüzde 3'ün altına gerilediği en azından yılın ortalarına kadar düşürülmeyebileceğini belirtiyor.

Pekin'den 50 baz puanlık munzam karşılık oranı indirimi gibi daha fazla gevşeme önlemleri beklediklerini söyleyen Qu, faizlerin ikincil bir para politikası aracı olarak kalmayı sürdüreceğine dikkat çekti.