Advertisement

Tayland ekonomisi 2011'in son çeyreğinde beklentinin üzerinde küçüldü. Son 70 yılın en kötü sellerinin, Western Digital Corp. ve Honda Motor Co. gibi önde gelen imalatçıların üretimine zarar vermesi, Tayland ekonomisindeki sert düşüşe neden oldu ve politika yapıcıların üzerindeki büyümeyi teşvik etmeye yönelik baskıları artırdı.

Resmi rakamlara göre Tayland'ın GSYH'sı Aralık'ta sonlanan 3 aylık dönemde yıllık bazda yüzde 9 küçüldü. Bloomberg anketine katılan 14 ekonomistin medyan tahmini, ekonominin yüzde 5 küçüleceği yönündeydi. Böylece Tayland ekonomisi 2011'i yüzde 0.1 büyüme ile tamamlamış oldu.

Sel felaketleri 700'den fazla kişinin ölümüne neden olurken, halihazırda Avrupa'dan gelen zayıf talep ile zorlanan ihracatların da üçte ikisini sular altında bıraktı.
Güneydoğu Asya'nın en büyük 2. ekonomisi, 2009'dan bu yana ilk kez küçüldü. Tayland Başbakanı Yingkuck Shinawatra, altyapıya 350 milyar baht harcama yapılacağını açıklarken, Tayland Merkez Bankası da Ocak'ta 2. kez üst üste faizleri indirdi.

Bu yılın ilk yarısındaki büyüme risklerinin geride kalabileceğini belirten eski Dünya Bankası ekonomistlerinden ve Standard Chartered Plc.'nin ekonomisti Usara Wilaipich, 2012'de iç talebin etkisiyle toparlanma beklediklerini, ancak imalat ve ihracattaki toparlanmanın daha uzun vakit alacağını söyledi. Wilaipich, Tayland Merkez Bankası'nın daha fazla faiz artırabileceğini de sözlerine ekledi.

Büyüme rakamlarının ardından Tayland bahtı yüzde 0.1 değer kaybederek, ABD doları karşısında 30.76 seviyesine geriledi. Baht, daha erken saatlerde 30.64 seviyesinden 3 ayın zirvesini kaydetmişti.