Advertisement

Çin Merkez Bankası'nın bankalar için zorunlu karşılıklar faizini düşürmesi uluslararası piyasaları olumlu etkiledi. Asya hisse senetleri yükseliş gösterip, 2005 yılından bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemini daha da genişletirken, metal fiyatları yukarı yönde hareket etti. Petrol fiyatları, İran'ın İngiliz ve Fransız şirketlerine petrol ihracını durdurduğunu duyurması sonrasu son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:54'te yüzde 11 yukarıda seyrediyordu. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises yüzde 1. yükselirken, Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi. Dolar euro karşısında yüzde 0.6 düşüşle 1.3214 dolar seviyesine indi. Yen, Japonya'nın aylık bazda rekor büyüklükte dış ticaret açığı vermesinin ardından 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybetti. Bakır altı gün süren kaybını tersine çevirip yüzde 1.6 yükselirken, petrol de yüzde 1.6 prim yaptı.

Çin bankalarının kenarda tutmak zorunda olduğu para miktarının oranı, 24 Şubat'tan geçerli olmak üzere 50 baz puan düşürüldü. Japonya'da dış ticaret açığı Ocak ayında, yenin değer kazanması ve zayıf küresel talebe bağlı olarak 1.48 triyon yene (19 milyar dolar) genişledi. Avrupalı liderler, Yunanistan'a verilecek 130 milyar euroluk (170 milyar dolar) ikinci yardım paketini görüşmek üzere bugün Brüksel'de biraraya gelecek.

Melbourne'de Pengana Capital Ltd.'den Tim Schroeders, "Zorunlu karşılık kararı oldukça sağlam bir hareketti ve büyümenin sürdürülmesini amaçlıyordu. Bu durum, özellikle mevcut ortamda biraz risk almak isteyecek hisse senedi yatırımcılarına destek sağlayacak" dedi.