Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin2in kredileri artırmak ve ekonomik büyümeyi desteklemek için bankaların munzam karşılıklarını artırmasının ardından riskli varlıkların talebi yükseldi; Asya Borsaları primlendi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 2005'ten bu yana en uzun süreli haftalık kazançlarını genişletti.

Satışlarının hepsini Çin'de gerçekleştiren Franshion Properties China Ltd. yüzde 7.4 değerlendi. Çin'in en büyük ikinci deniz kargo kutuları taşıyıcısı China Shipping Container Lines Co. yüzde 7.3 yükseldi. Japon çelik üreticileri Credit Suisse Group AF'nin sektördeki hisse fiyatları tahminini artırmasının ardından primlendi. Avustralyalı sörf giyimi şirketi Billabong International Ltd., bir alım teklifini yeniden değerlendirdiğini açıklamasının ardındn 17 Şubat'tan kalan kazançlarını bugüne de taşıdı ve devam ettirdi.

Çin'in munzam karşılık indirimini büyüme oranlarını korumayı hedefleyen, cesur bir hamle olarak niteleyen Melbourne'deki Pengana Capital Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Tim Schroeders, bu hamlenin, özellikle şu ortamda daha fazla risk almak isteyen hisse senedi yatırımcılarını da destekleyeceğini belirtti. Schroeders, zamanlamanın büyük ihtimalle Çin'in kurtarma paketine katkı yapmaya başlamasının da hemen öncesine düştüğünü söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 128.01 puana çıktı ve 5 Ekim'deki düşüğünden çıkarak boğa piyasasına resmi olarak girmesinin yüzde 0.7 uzağında seyretti. Japon Nikkei 225 Endeksi ülkedeki ihracatçıların geçtiğimiz ay düşüş kaydetmiş olmasına rağmen yüzde 0.9 primlendi. Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.2; Güney Kore Kospi Endeksi ise yüzde 0.3 artış kaydetti.

Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.7; Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 ve Singapur'daki Straits Times Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.