Advertisement

Çin'in ekonomik büyümeyi sürdürmeye yönelik önlemler almasının Asya Borsalarını yukarı taşıyarak güvenli varlık talenini azaltmasıyla yen ve dolar önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

Malezya ringgiti ve Yeni Zelanda doları, Çin Merkez Bankası'nın bankaların zorunlu karşılıklarını indirmesinin sonrasında Asya paralarındaki kazançlara öncülük etti. Avrupalı maliye bakanlarının Yunanistan'ın kurtarma paketini görüşecekleri toplantısının öncesinde euro, dolar karşısında 3. gününde de yükseldi. Japonya'nın rekor seviyede dış ticaret açığı vermesinin ardından yen, dolar karşısında 6 ayın en düşük seviyesine geri çekildi.

Piyasanın büyük ihtimalle Çin Merkez Bankası'ndan daha fazla parasal genişleme beklediğine dikkat çeken Bank of New Zealand'ın forex stratejistlerinden Mike Jones, bunların üzerinde Yunanistan'da da anlaşma sağlanırsa, o zaman risk iştahının oldukça destekleneceğini söyledi.

Yen, euro karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 105.04 düzeyine çıktı. Yen, daha erken saatlerde euroya karşı 105.75 düzeyinden 14 Kasım'dan  bu yana en zayıf düzeyini kaydetmişti. Yen, dolar karşısında 79.89 düzeyinden 4 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini test etti. Euro karşısında yüzde 0.5 düşmüş olan dolar ise 1.3210'dan işlem gördü.

Çin Merkez Bankası 18 Şubat'ta internet sitesinden, 24 Şubat'tan itibaren uygulanmak üzere bankaların elinde bulundurması gereken nakit oranını yüzde 0.5 düşürdüğünü açıkladı. Standard Chartered Plc bu yıl en azından 3; HSBC Holdings Plc ise en azından 2 indirim daha bekliyor.