Advertisement

Çin Merkez Bankası'nın büyümeyi desteklemek için bu yıl ilk kez munzam karşılıkları düşürmesi Çin hisselerini destekledi. Çin Borsası 2010'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemini genişletti.

Industrial & Commercial Bank of China Ltd. ve Bank of China Ltd., munzam karşılık oranlarının 50 baz puan indirilmesinin ardından finansal hisselerdeki kazançlara öncülük etti. Çin Merkez Bankası danışmanlarından birinin ülkenin emlak piyasasının "ince ayara" ihtiyacı olduğunu söylemesinin sonrasında China Vanke Co., gayrimenkul şirketleri endeksinin 1 haftanın en büyük artışını kaydetmesine öncü oldu. Maden şirketi Jiangxi Copper Co., Citigroup Inc.'in, daha gevşek para politikasının, şirketin karını artıracağını söyleyerek hisse tavsiyesinde bulunmasının ardından yüzde 0.7 değerlendi.

Piyasanın munzam karşılık indirimine olumlu tepki vereceğini belirten Dazhong Insurance Co.'nun Şanghay'daki fon yöneticilerinden Wu Kan, likiditede dönüm noktasının belirdiğini, bir sonraki aşamada bu önlemlerin büyümedeki yavaşlamanın durup duramadığının belli olacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 kazançla 2,378.91 puan ile 1 Aralık'tan bu yana en yüksek puanına işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 1 artışla 2,562.58 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çin şirketlerinin endeksi Bloomberg China-US 55 Endeksi 17 Şubat'ı yüzde 0.2 aşağıda kapamıştı.

Şanghay Bileşik Endeksi geçtiğimiz hafta, hükümetin munzam karşılıkları indireceği spekülasyonuyla yüzde 0.2 arttı ve 5 haftadır süren kazançlarını genişleterek, 5 Kasım 2010'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti.