Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in merkez bankasının büyümeyi desteklemek için bankaların zorunlu karşılıklarını indirmesi ve Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'ı ikinci kez kurtarmaya ilişkin karar vermek üzere toplanması, ABD endeks vadelilerini destekledi.

Bank of America Corp. ve Goldman Sachs Group Inc. değerlendi. Wynn Resorts Ltd., şirketin en büyük paydaşını iskontolu olarak alması üzerinde yükseldi. Transocean Ltd.,  hissedarları ile yaptığı yıllık toplantısında temettü vermeyeceğini açıklamasının ardından düşüş kaydetti.

Mart teslimatlı Standard&Poor's 500 vadeli kontratları yüzde 0.4 kazançla 1,365.6 puana çıkarken, Dow Jones endeks vadelileri de yüzde 0.5 artışla 12,988 puana yükseldi. New York Borsası bugün tatil sebebiyle kapalı olacak.

ABD ekonomisinin istihdam ve konut verileri sayesinde hız kazandığını belirten Saxo Bank A/S'nin hisse senedi stratejistlerinden Peter Garnyr, Avrupa Birliği ve euronun ayakta kalmasının çoğu ülkenin kârına olduğunu, bu sebeple bugün anlaşma beklediklerini söyledi.

S&P 500 endeksi geçtiğimiz hafta yatırımcıların Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a kurtarma paketini vereceğini speküle etmesi ve ABD'de imalat, konut ve işsizlik başvurularının iyimserliği artırmasıyla yüzde 1.4 primlendi.