Advertisement

Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı öncesinde Belçika, Yunanistan'dan alacaklarının yüzde 70'ini silmeyi kabullenen banka ve finans kuruluşlarından daha fazla indirim talep etti.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Steven Vanackere, Yunanistan'ın kamu borcunun hedeflendiği gibi 2020 yılında gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine düşürülmesi için Atina'nın alacaklılarının ''daha büyük zarara'' hazır olmasını istedi.

Vanackere, Belçika Flaman (VRT) radyosuna yaptığı açıklamada, bankaların ellerinde tuttukları Yunan tahvillerinde daha büyük indirime zorlanması halinde Belçika bankalarının da bu ülkeden kaynaklanan zararlarının artacağını belirtti.

Vanackere, Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketini onaylamaktan başka alternatifinin olmadığını söyledi.

Belçika-Fransa ortaklığındaki Dexia bankası, Yunanistan başta olmak üzere borç krizindeki Avrupa ülkelerinden yazdığı devasa zararlar nedeniyle geçen yıl bölünerek ve kamulaştırılarak kurtarılmıştı.

Bu arada Yunanistan'ı kurtarma paketine şüpheyle yaklaşan ülkelerden Finlandiya, pakete nihai onay için Atina'nın 100 milyar euroluk borç silme operasyonunun tamamlanmasını istedi.

Finlandiya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, nihai onay için Atina'nın bütün taahhütlerini yerine getirmesi ve özel sektörle tahvil takasının başarıyla tamamlaması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ''İkinci Yunan paketinin değerlendirilmesi ve nihai onay muhtemelen 12 Mart ile başlayan haftada gerçekleşecek''denildi.

AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun tahminlerine göre Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketi ve özel sektörün elindeki tahvillerin yüzde 70 kırpılmasıyla sağlanacak 100 milyar avroluk borç indirimi, bu ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 160'ı düzeyindeki kamu borcunu 2020 yılında yüzde 130'lar seviyesine indirebilecek.

Borç oranının hedeflere uygun şekilde yüzde 120'ye indirilmesi için düşünülen yeni önlemler arasında, Atina'nın faiz oranının düşürülmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın bu ülke tahvillerinden elde edeceği muhtemel karlardan vazgeçmesi, özel bankaların Yunanistan'dan alacaklarında daha büyük indirime zorlanması ya da bankaların Yunanistan'daki tahvil takasına gönüllü katılmalarını teşvik için ''tadlandırıcı'' adı altında Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan ayrılan 30 milyar avroluk pakette indirime gidilerek buradan sağlanan kaynağın Yunanistan'a aktarılması bulunuyor.