Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin Merkez Bankası'nın bankalara uyguladığı zorunlu karşılıklar faizini düşürmesinden olumlu etkilenmeye devam ediyor. Hisse senetleri yükselişini dördüncü güne taşırken, metal fiyatları ralli yaptı. Euro ve İtalyan tahvilleri, Avrupalı maliye bakanlarının Yunanistan toplantısı öncesi değer kazandı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Londra saati ile 12:00'de yüzde 0.6 yükselerek son altı ayın zirvesine çıktı. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükseldi. Bugün ABD piyasaları tatil nedeniyle kapalı. Euro dolar karşısında yüzde 0.9 yükselerek 1.3263 dolar seviyesine çıktı ve 10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi dokuz baz puan geriledi. Bakır son yedi günde ilk kez yukarı yönde hareket etti. Petrol fiyatları, İran'ın Fransa ve İngiltere'ye petrol satışını durdurmasının ardından son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Avrupalı maliye bakanları, Yunanistan'ın temerrütten kurtulması amacıyla hazırlanan 130 milyar euroluk (170 milyar dolar) ikinci kurtarma paketini görüşmek üzere bugün Brüksel'de biraraya geliyor. Çin Merkez Bankası, 18 Şubat'ta yaptığı açıklamada, bankalara uyguladığı zorunlu karşılıklar faizini, 24 Şubat'tan geçerli olmak üzere, 50 baz puan düşürdü.

Kopenhag'da Nordea Bank AB şef Döviz stratejisti Niels Christensen, "Piyasa bir kez daha, Yunanistan için bir anlaşma umuyor ve bekliyor ve bu da risk iştahını artırıyor" dedi ve "Yatırımcılar Çin'in büyümeyi destekleyici adımlar atmasını bekliyor ve yetkililerin büyüme görünümünü desteklemekte olmaları çok önemli. Bu durum, çok sayıda merkez bankasının gevşeme modunda olması ve büyümeyi destekleyen para politikalarında odaklanmalarından dolayı, genel tablo ile de uyumlu" değerlendirmesinde bulundu.