Advertisement

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkede yaklaşan seçimlerin yalnızca 2 hafta öncesinde ülkenin savunmasını önümüzdeki 10 yılda ikiye katlayacağını söyledi.

Rossiskaya Gazeta'da bir makale kaleme alan Rus başbakan, ülkesinin savunmasının güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "yeni bölgesel ve yerel savaşlar gözümüzün önünde çıkıyor" diyerek, buna karşı Rusya ve ortaklarımız olarak hazırlıklı olmalarının gerektiğini savundu.

Putin, uçaklardan, gemilere ve yüksek teknoloji silahlara kadar birçok silahlanma aletinin maliyetinin 23 trilyon ruble (768 milyar dolar) olacağını açıkladı. Bu rakam Rusya'nın 2008'de ordunun modernleşmesi için yapılması gereken harcamaların maliyetinin de 4 trilyon ruble üzerine denk geliyor.

Rus Başbakanı'nın planının, ülkenin savunma harcamalarını, 2011 GSYH'sinin yüzde 3'ünden, yaklaşık yüzde 5-6'sına çıkaracağı tahmin ediliyor.

Moskova'daki Deutsche Bank'ın baş ekonomisti Yaroslav Lissovolik, Rusya'nın bu planları nasıl finanse edeceğinin ise belirsiz olduğunu söyledi. Lissovolik, planın, halihazırda yüksek seviyede seyreden kamu harcamaları ve yapılandırma ihtiyaçlarını artıracağını, silahlanmanın finansmanı için başka bir yerden kesilmesinin gerekeceğine ya da bütçenin verimliliğini artıracaklarına dikkat çekti.