Advertisement

Bir Avrupalı yetkilinin, Avrupalı maliye bakanların Yunanistan'ın ikinci yardım paketi konusunda anlaşmaya vardığını açıklaması, uluslararası piyasaları olumlu etkiliyor. Euro yükselişini dördüncü güne taşırken, bakır yükseldi ve Asya hisse senetleri kayıplarını geri aldı.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek, Tokyo saati ile 12:31'de 1.3276 dolar seviyesine çıktı ve erken satlerdeki düşüşünü tersine çevirdi. Bakır yüzde 1.5 yükseldi ve petrol dokuz ayın zirvesi yakınlarında seyrediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüksek enerji fiyatlarının karları olumsuz etkileyeceği beklentisi ile havayolu şirketlerinin hisselerine gelen satışlar sonucu yüzde 0.2 geriledi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi ise 3 baz puan yükselişle yüzde 2.03'e çıktı.

Avrupalı maliye bakanları Brüksel'de gece geç saatlere kadar Yunanistan'a açılacak yeni kredinin koşulları ve olası merkez bankaları katkısı konularını görüştü. Bakanlar ayrıca, Yunanistan'ın gelecek ay temerrüte düşme riskini gidermek içim banka temsilcileri ile tahvil takası konusunu da görüştü. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping, ün yaptığı açıklamada, küresel ekonominin, finans krizinden toparlan yolunda, oldukça büyük bir mücadele gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Singapur'da Standard Chartered Plc kıdemli yatırım stratejisti Manpreet Gill, Bloomberg Television'a verdiği demeçte, "Belirsizliği yatırım kararlarınızda içermek durumundasınız" dedi ve "Dışarı çıkıp, Euro Bölgesi'nin tüm sorununu çözdük ve bu durum geri dönüp bizi tekrar rahatsız etmeyecek diyemezsiniz. Bu sorunlar zamanla halen etkisini gösterecek" değerlendirmesinde bulundu.