Advertisement

Bu haftasonu Meksika'daki yapılacak olan G-20 Maliye Bakanları toplantısında, liderlerin Uluslararası Para Fonu IMF'nin Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözümü için artırılacak olan fon desteğine ilişkin bir kararın da çıkması bekleniyor. Ancak Japonya maliye bakanı Jun Azumi, iyimser düşünceleri baltaladı.

Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi aynı zamanda Japonya ve Çin'in, Avrupalı ülkelerden daha fazla çaba görmek istediğinin altını çizdi ve Euro Bölgesi'nin IMF yardımına başvurmadan önce kendi kaynaklarıyla idare etmesi gerektiğine ilişkin bölgedeki baskılar da arttı.

Azumi'nin açıklamaları G-20 ekonomilerinin yakın zamanda IMF'nin Euro Bölgesi'ndeki kriz için aktarmayı öngördüğü ekstra 600 milyar dolarlık fonlama konusunda yakın zamanda anlaşmanın görünmediğinin de sinyalini veriyor.

Azumi, G-20 ülkelerinin IMF'ye yapabilecekleri katkı miktarları konusunda karara verebilecek noktada olmadıklarını, bu sebeple Meksika'daki görüşmelerin ancak temel hamlelere ve taslaklara ilişkin bir toplantı olabileceğine dikkat çekti.

G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının Avrupa'daki durumu değerlendirmek için bir fırsat olacağını söyleyen Japonya Maliye Bakanı, Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan ile Pazar günü Pekin'de yaptıkları görüşmelere ilişkin de "Çin ile Avrupa daha fazla çaba göstermesinin gerektiği görüşünü paylaştıklarını" belirtti.

Azumi, Japonya'nın pozisyonunu ABD, Çin ve diğer ülkelerle görüştükten sonra belirleyeceğini açıkladı.