Advertisement

Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketi konusunda anlaşma sağladığının duyulmasının ardından Asya Borsaları kayıplarını azalttı; MSCI Asya Pasifik Endeksi 6 ayın zirvesine yakın seyretti. Hong Kong hisseleri ise Çin'deki Xinhua Haber Ajansı'nın Çin'in ihtiyatlı para politikasını sürdürmeyi planladığını yazmasının ardından düşüş kaydetti.

Çinli kadın ayakkabıları mağazaları Belle International Holdings Inc., bir bankacılık regülatörünün finansal krizin sonlanmadığını ve daha çok uzun bir yolun olduğunu söylemesi üzerine yüzde 2.1 değer kaybetti. Korean Air Lines Co., Deutsche Bank AG tarafından satılışında değerinin düşürülmesi üzerine yüzde 6.5 geriledi. Avustralya'nın piyasa değeri bakımından en büyük 4. bankası National Australia Bank Ltd., ülkenin merkez bankasının, Avrupa'daki risklerin gevşediğini ve gerektiği zaman para politikasını gevşetebilecek olmasından ötürü faizleri sabit tuttuğunu söylemesi üzerine yüzde 1.3 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 127.44 puana geriledi. Endekste değer kazanan her 3 hisseye karşılık 5 hisse düştü. Endeks dün 4 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesinden kapandı ve Ekim'deki düşüğünden yüzde 20 artış kaydederek resmi olarak boğa piyasasına girdiğine işaret edeceği seviyenin yalnızca yüzde 1 uzağında seyretti.

Yunanistan'daki görüşmelerin bir tiyatro oyunundan ibaret olduğunu belirten Russell Investment Group'un Asya-Pasifik bölgesi yatırım genel müdürü Andrew Pease, "dikkatli davranılması gereken bir nokta 2012'ye hızlı başlanılmış olması, ikinci nokta ise ABD'de bu yıl çok güçlü olacağı tahmin edilmeyen şirket kazanç oranları" dedi.