Advertisement

Dünyada en iyi bilinen sinema ödülü olan Oscar, 84. kez sahiplerini bulacak. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisince verilen ödüller, bu gece Billy Crystal'ın ana sunuculuğunu üstleneceği gecede sunulacak.

''Akademi Ödülleri'' olarak da tanınan Oscar ödülleri için tüm hazırlıklar tamamlanırken, törene Kodak Tiyatrosu son olarak ev sahipliği yapacak. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi ile 2000 yılında imzaladığı 20 yıllık ve 74 milyon dolarlık sponsorluk anlaşmasını bitirmek isteyen fotoğraf firması Eastman Kodak'a mahkemeden izin çıkması nedeniyle Kodak Tiyatrosunun Oscar ile yolları ayrılmış oldu.

Ünlülerin kırmızı halıdaki şıklık yarışı da en az ödüller kadar merak edilirken, bu yılki adaylar arasında altın heykelciği alıp alamayacağı merakla beklenen çok sayıda isim bulunuyor.

Billy Crystal'ın ana sunuculuğunu dokuzuncu kez üstleneceği tören, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu dünyanın 225 ülkesindeki televizyon kanalları tarafından naklen yayınlanarak Oscar heyecanı evlere de taşınacak.

-Brad Pitt'in Oscar koşusu

Oscar'ın resmi internet sitesinde sinemaseverler altın heykelciği kimlerin ve hangi filmlerin alacağına ilişkin tahminlerini iletiyor.

Portalda tartışılan konular arasında bu yıl aday olan bazı oyuncuların popülaritesi de sinemaseverlerin ilgi odağı oldu. Bu yılki adaylardan Meryl Streep, Glenn Close, Gary Oldman, Woody Allen, Michelle Williams, George Clooney ve Brad Pitt'in adaylıkları, Oscar yarışını izleyen hayranlarının dikkatini üzerinde topluyor.

Geceden ödülle dönüp dönemeyeceği ilgi uyandıranlar arasında başı, 17. kez altın heykelciğe aday gösterilen ancak 30 yıldır ödülü kazanamayan Meryl Streep geliyor. Streep, ''Demir Leydi'' filmindeki Margaret Thatcher rolüyle ''En İyi Kadın Oyuncu'' dalında aday olduğu ödülü 30 yıldır alamaması; Hollywood'un en gözde oyuncularından Brad Pitt ise üçüncü adaylığında Oscar kazanıp kazanamayacağı Twitter'da da en çok konuşulan iki aday oldu.

-Oscar tarihinden-

Akademi ödülleri, 1929 yılından bu yana Los Angeles'ta yılda bir kere ve çoğunlukla şubat ayında düzenlenen törenle sahiplerini buluyor.

Oscar heykelciğinin ismini nereden aldığı konusunda farklı rivayetler bulunmasına karşın iddialar iki noktada yoğunlaşıyor. Amerikan Film Akademisi'nin sekreteri ve yardımcı yönetmen Margaret Herrick'in ''Oscar Amca''sına benzediği için isminin ''Oscar'' olduğu yönünde rivayet bulunan altın heykelciğin Bette Davis'in, onu ilk eşi Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirdiği için bu adı aldığı da söyleniyor. Ödüller 1929 yılından bu yana dağıtılırken, akademi tarafından Oscar ismi 1939'dan itibaren kullanılmaya başlandı.

Uzunluğu 13,5 inç ve yaklaşık 3,85 kilogram olan Oscar heykelciği, önce bir metal alaşımdan imal ediliyor, daha sonra bakır, nikel, gümüş ve son olarak da 24 karatlık altınla kaplanıyor.

Metro-Goldwyn-Mayer'in baş sanat direktörü Cedric Gibbons tarafından dizayn edilen altın heykelcik, Los Angeleslı sanatçı George Stanley tarafından yapıldı. Cedric Gibbons'ın tasarladığı eli kılıçlı şövalyenin üzerinde bulunduğu film makarasının beş halkası, oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil ediyor.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, farklı dallarda ödüller verirken, bir yapımın ''En İyi Film'' dalında Oscar'a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması ve Los Angeles sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleştirilmesi, gösterimin de en az 1 hafta sürmüş olması şartı aranıyor.

Akademinin tüm üyeleri kendi dallarında ödül için adaylarını önerirken, tüm üyeler ''En İyi Film'' kategorisi için oylamaya katılabiliyor. Tüm dallardaki adayların belirlenmesinin ardından ödülü kazananların saptanması için ikinci bir oylama gerçekleştiriliyor.

-Rekortmen filmler-

Oscar tarihinde bugüne kadar sadece 3 film ''En İyi Film'', ''En İyi Yönetmen'', ''En İyi Aktör'', ''En İyi Aktris'' ve ''En İyi Senaryo'' dallarında kazandı. Bunlar, ''Bir Gecede Oldu'', ''Guguk Kuşu'' ve ''Kuzuların Sessizliği'' adlı yapımlardı.

Üç film 11 dalda Oscar ödülünü almayı başarırken, bu yapımlar da ''Ben Hur'', ''Titanic'' ve ''Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü'' idi.

Oscar'a en fazla aday gösterilen oyuncu rekorunu bu yılki adaylardan Meryl Streep, film müzikleri alanındaki rekoru da 47 adaylıkla yine bu seneki adaylar arasında bulunan John Williams elinde bulunduruyor.

-Aday listesi-

Oscar ödülüne bu yıl Martin Scorsese'nin ''Hugo'' adlı filmi, ''En İyi Film'' dahil 11 dalda aday gösterilirken, sessiz ve siyah-beyaz yapım ''The Artist'' 10 dalda aday oldu.

''En İyi Film'' adayı yapımlar ''The Artist'', ''Descendants'', ''Extremely Loud & Incredibly Close'', ''The Help'', ''Midnight in Paris'', ''Moneyball'', ''The Tree of Life'' ve ''War Horse'' olarak sıralandı.

''En İyi Yönetmen'' dalında Michel Hazanavicius (The Artist), Alexander Payne (The Descendants), Martin Scorsese (Hugo), Woody Allen (Midnight in Paris) ve Terrence Malick (The Tree of Life) ödüle aday gösterildi.

''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında Demian Bichir (A Better Life), George Clooney (The Descendants), Jean Dujardin (The Artist), Gary Oldman (Tinker Tailor Soldier Spy) ve Brad Pitt (Moneyball) aday oldu.

''En İyi Kadın Oyuncu'' dalında Glenn Close (Albert Nobbs), Viola Davis (The Help), Rooney Mara (The Girl with the Dragon Tattoo), Meryl Streep (The Iron Lady) ve Michelle Williams (My Week with Marilyn) ödüle aday gösterildi.

''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu'' dalında ödüle Octavia Spencer (The Help), Berenice Bejo (The Artist), Jessica Chastain (The Help), Janet McTeer (Albert Nobbs) ve Melissa McCarthy (Bridesmaids) aday oldu.

''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' dalında Kenneth Branagh (My Week with Marilyn), Jonah Hill (Moneyball), Nick Nolte (Warrior) Christopher Plummer (Beginners) ve Max von Sydow (Extremely Loud & Incredibly Close) aday gösterildi.