Advertisement

Ana gündem maddesini Avrupa'daki borç krizinin oluşturduğu toplantıya Türkiye adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı katıldı.

Hafta sonu yapılan G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında dünyanın önde gelen 20 ekonomisinin, krizin büyümesi ve yeni ülkelere sıçramasını önlemek için yeni bir fon üzerinde tartışmalar yaptıkları belirtiliyor. G-20'nin üzerinde çalıştığı ikinci küresel kurtarma paketinin boyutunun 2 trilyon doları bulabileceği ifade ediliyor.

G-20 ülkelerinin, Avrupa'nın krizin büyümesini önlemek için daha fazla çalışması gerektiği üzerinde hemfikir olduğunu belirten yetkililer, toplantıda krize karşı kullanılacak IMF fonlarının artırılması konusunda ise fikir ayrılıkları olduğunu söyledi.

OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, istikrar fonunun makul boyutunun 1,5 trilyon dolar civarında olabileceğini söyledi. Fonun 500 milyar dolarlık kısmının IMF tarafından sağlanması söz konusuyken, bu rakam Avrupa ülkelerinin taahhüt ettiği 500 milyar dolarlık fonun 3 katı.

Gurria, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Tüm güvenlik duvarlarının en büyüğünü inşa etmeliyiz. Duvar ne kadar kalın olursa, onu kullanma ihtimalimiz o kadar az olur" diye konuştu.

IMF fonlarının artırılması konusunda ise, Brezilya, Rusya ve Türkiye gibi yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerden talepte bulunulacağı bildiriliyor. Ancak birçok ülkenin, öncelikle Avrupa'nın hamle yapması gerektiğini vurguladığı kaydediliyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin ise, IMF kaynaklarının artılması konusunun detaylarını tartışmadan önce Avrupa'nın daha fazla çaba harcadığını görmek istediklerini açıkladı. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Avrupa ülkelerinin finansal bir çöküşe izin vermeyecekleri konusunda ilerleme gösterdiklerini belirtti ancak güvenlik duvarı konusunda yapılacak şeylerin olduğunu ve bazı liderlerin bu konuda beklenenden daha yavaş davrandığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, daha önce yaptığı bir konuşmada, masa başında politika üretmenin ve karar almanın çok kolay olduğunu, ancak önemli olanın alınan kararların uygulanması olduğunu vurgulamıştı.

Alman Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann ise, Euro bölgesi liderlerinin önümüzdeki ay bir araya gelerek, finansal istikrar fonunun artırılıp artırılmayacağı konusunu tartışacaklarını hatırlattı. Ancak Weidmann, tek başına paranın yeterli olmayacağını söyledi.

Weidmann, "Bu bize daha fazla zaman kazandırabilir ancak zamanı, krize neden olan şeyleri çözmek için kullanmalıyız" dedi.

Avrupa'daki borç krizi için yeni uluslararası mali kaynak oluşturulması için G-20'nin Nisan ayında yapılacak bir sonraki toplantısında karar alınması bekleniyor.