Advertisement

Mali krizdeki Yunanistan'ı temerrüte düşmekten kurtaran paket, traderların Avrupa'daki hazine kağıtlarını sigortalamak için, ABD'ninkilerin 9 katı prim ödediği kredi piyasalarında güveni sağlayamadı.

Avrupa Borsaları 1998'den bu yana en iyi yıl başlangıcını yapmışken, CDS'lerin göreceli maliyeti Temmuz'daki seviyesinin 2 katına çıkarak, rekora işaret etti. Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, 20 Mart'taki tahvil itfasını yapabilmek için aldığı 130 milyar euroluk yardımın karşılığında, ülkenin borç/GSYh oranını 2020'ye kadar yüzde 160'dan yüzde 120.5'e düşürmeyi kabul etti.

Temerrüt ve euronun dağılması ihtimalleri azalmış olsa da, yatırımcılar artık ekonomileri daralan Avrupalı hükümetleri, borçlarını azalttıkları için ödüllendirmiyor. ABD'deki tahvil faizleri ise, Başkan Barack Obama'nın, ekonomiyi desteklemek için açıktaki borçları ikiye katlayarak 10 trilyon dolara çıkarmaktan başka bir strateji izlemesiyle rekor düşük seviyelerde seyrediyor ve büyüme de hızlanıyor.

Tahvil piyasalarının, hisse senetleri gibi aynı hikayeye inanmadığını belirten Smith&Williamson Investment Management'ın Londra'daki sabit gelir direktörlerinden Robin Marshall, ülkelerin hâlâ daha yüksek borç sıkıntısı çektiğini, bunun yanısıra ekonomide yavaşlama ya da resesyonla karşı karşıya olduğunu söyledi.