Advertisement

Meksika'daki G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında G-20 ülkelerinin, Euro Bölgesi'nden gelen, uluslararası kredi kaynaklarını artırmaları talebini geri çevirmesi üzerine dış piyasaya eksiye döndü. Hisse senetleri 7 ayın zirvesinden gevşerken, Brent petrol 5 gündür devam eden rallisini sonlandırdı; yen de güçlendi.

MSCI Tüm Dünya Endeksi, geçtiğimiz haftayı 1 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesinden kapamasının ardından yüzde 0.5 düştü. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.5 geriledi, Brent petrol ise 9 ayın zirvesinden gevşedi. Yen, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değerlendi. Avrupa'daki şirket tahvillerinin sigorta primleri üç günden bu yana ilk kez yükseldi.

G-20, Avrupa'ya daha fazla kredi sağlamaları için, öncelikle Euro Bölgesi'nin fonunu artırmaları gerektiğini söyledi. Uluslararası Para Fonu IMF'nin başkanı Christine Lagarde, dünya ekonomisinin tehlike bölgesinden çıkmadığını, kırılgan finansal sistemlerin, yüksek kamu ve özel sektör borçlarının ve petroldeki yükselişin devam ettiğini söyledi.

Bloomberg anketine katılan analistler, Avrupa'daki finansal kuruluşların, Aralık'ta operasyonda 489 milyar euro kredi kullanmasının ardından, 29 Şubat'taki 3 yıllık sınırsız kredi operasyonunda da 470 milyar euro talep etmesini bekliyor.

Paradice Investment Management Pty'nin yatırım yöneticilerinden Matt Riordan, Avrupa'nın hâlâ daha daha büyük kurtarma fonu üzerinde çalışması ve anlaşmazlıkları gidermesi gerektiğini belirterek, şu anda piyasalarda bunun etkisinin görüldüğünü söyledi.