Advertisement

G-20 ülkelerinin, Euro Bölgesi'ndeki borç kriziyle mücadele için IMF kaynaklarının artırılması çağrılarını geri çevirmesinin ardından ABD endeks vadelileri geri adım attı ve 2 gün üst üste artış kaydetmiş olan Standard&Poor's 500 Endeksi'nin düşeceğinin sinyalini verdi.

Dünyanın en büyük ABD petrolü üreticisi Exxon Mobil Corp., petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 0.1 değer kaybetti. ABD petrol hizmetleri şirketi Schlumberger Ltd. yüzde 0.7 düştü.

Mart vadeli S&P 500 kontratları yüzde 0.5 kayıpla 1,356.59 puana geriledirken, Dow Jones Endeks Vadelileri de yüzde 0.4 düşüşle 12,906 puandan işlem gördü.

S&P 500 Endeksi, Yunanistan'ın kurtarma paketinin onaylanması ve ABD'de beklentinin üzerinde gelen Tüketici Güveni ve konut satış verilerinin güveni desteklemesiyle geçtiğimiz hafta 2008'den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Ekim ayından bu yana görülen yüzde 24'lük yükseliş, ABD'deki hisselere 3.2 trilyon dolar kazandırdı.

G-20, Avrupa'ya daha fazla kredi sağlamaları için, öncelikle Euro Bölgesi'nin fonunu artırmaları gerektiğini belirtti. Uluslararası Para Fonu IMF'nin başkanı Christine Lagarde, dünya ekonomisinin tehlike bölgesinden çıkmadığını, kırılgan finansal sistemlerin, yüksek kamu ve özel sektör borçlarının ve petroldeki yükselişin devam ettiğini söyledi.