Advertisement

ABD'de konut verisinin beklentileri aşması ve finansal hisselerin ralli yapmasıyla Standard&Poor's 500 Endeksi dün erken saatlerde kaydetmiş olduğu kayıpları telafi etti ve neredeyse 4 yılın zirvesine çıktı. Endekste yer alan 24 sektör grubu arasında en çok yüzde 1.9 ile bankacılık sektörü değerlendi.

JP Morgan&Chase Co., CLSA Ltd.'ın analisti Mike Mayı'nun şirketin bölünüp, bazı birimleri satmayı gözden geçirmesini söylemesi üzerine yüzde 2 primlendi. Lennar Corp. ve D.R. Horton Inc. yüzde 1.8 artışla konut inşaatçıları arasındaki yükselişi izledi. ABD'nin en büyük bilgisayarlar için bellek çipi üreticisi Micron Technology Inc., Japonya'daki rakibi Elpida Memory Inc.'in iflas başvurusu yapması üzerine yüzde 7.7 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu yüzde 0.8'e varan kayıplarını telafi ederek günü yüzde 0.1 kazançla 1,367.59 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.1 kayıpla 12,981.51 puana geriledi. Endeks, geçtiğimiz hafta 3. seansında 13 bin seviyesinin üzerinde kalamaması üzerine kapanışı ekside yaptı.

Piyasanın düşüşe oynayan oyuncular için rahatsız edici olduğunu söyleyen Holland&Co.'nun yönetim kurulu başkanı ve kurucusu Michael Holland, ekonominin iyileşmekte olduğunu, bunun da piyasada bir miktar direnç yarattığını söyledi.

S&P 500 Endeksi, beklentinin üzerinde gelen ekonomik ve kurumsal verilerin etkisiyle 3. ayını da artıda kapamaya hazırlanarak, son 1 yılın en uzun süreli kazanç dönemine işaret ediyor. Endeksi bu ay yüzde 4.2 yükseldi.