Advertisement

Credit Suisse'in araştırmasına göre, Çinli imar şirketlerinin fiyat kesintisi, kâr oranlarının bu yıl artan baskı altında olabileceğine işaret ediyor. Banka, emlak sektöründeki kazanç görünümü tahminlerinin de "gereğinden fazla iyimser" olduğunu savundu.

Devlet yönetimindeki Poly Real Estate Group Co.'nun 40 şehirdeki 100 projenin fiyatını düşürmesini gerekçe göstererek Credit Suisse, Çinli imar şirketlerindeki "düşük ağırlık" tavsiyesini korudu. Araştırmada, "imar şirketlerinin hisse fiyatlarında son zamanlarda gözle görülür bir ralli olmasına rağmen, fiziki piyasa zayıf kalmaya devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

Poly'nin fiyat indirimlerinin projeden projeye değiştiğini, ancak genel olarak yüzde 10 oranında bir indirim yapıldığını belirten Credit Suisse, imarcıların fiyat kesintilerinin marj ve aşağı yönlü kârlılık baskılarını artırdığını söyledi.

Rapor aynı zamanda 26 Şubat'ta sonlanan haftada, haftalık bazda yüzde 21 artış, yıllık bazda ise yüzde 19 düşüşe işaret eden yeni konut satışlarına da yer verdi. yeni konut satışları bu yılın ilk 8 haftasında yüzde 48 aşağıda seyrediyordu.