Advertisement

Petrolün 2. gününde de düşmesiyle, yüksek petrol fiyatlarının, küresel talebe zarar verebileceğine ilişkin endişenin gevşemesi ve Çinli bankaların, yerel hükümetlerden borçlanmaya devam edebileceği haberi üzerine yükselmesiyle Asya Borsaları artış kaydetti.

Güney Koreli çip üreticisi Hynix Semiconductor Inc., Japon çip üreticisi Elpida Memory Inc.'in iflas başvurusu yapmasıyla yüzde 7.2 değerlendi ve MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin en çok kazananı oldu. Hong Kong'un en büyük havayolu şirketi Cathay Pacific Airways Ltd, petrolün 9 ayın en yüksek seviyesinden gevşemesiyle yüzde 3.4 primlendi. China Construction Bank Co. yüzde 1.1 yükseldi. Japon ihracatçılar ise güçlenen yenin, kazanç görünümünü düşürmesiy üzerine geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 128.1 puana çıktı. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi. En son 2 gün üst üste 5 ve 6 Ocak'ta düşüş kaydetmiş olan Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.3'e varan kayıplarını da telafi etti. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Ekim'deki düşüşünden yüzde 20 artışa işaret etmesinden yalnızca yüzde 1 uzakta seyrediyor.

Yatırımcıların şu anda alım isteğinin yüksek olduğunu, bu sebeple hisseler düştüğünde, insanların bunu fırsat olarak kullandığını belirten SBI Securities Co.'nun yatırım piyasası araştırmaları müdürü Hideyuki Suzuki, Hong Kong ve Hindistan'ın hızla yükselmesinin de yatırımcıların beklentilerini desteklediğini söyledi.

Asya-Pasifik Endeksi geçtğimiz hafta ABD'deki ekonomik toparlanma sinyalleri ve Çin'in parasal genişlemeye gitmesiyle 10. kez haftayı artıda kapadı ve 1988'den bu yana en uzun süreli haftalık kazanca işaret etti.