Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Ewald Nowotny, AMB'nin şimdilik tahvil alım programını rafa kaldırdığını açıkladı. Programın şimdilik beklemede olduğunu söyleyen Nowotny, hazır ihtiyaç yokken, o politikayı kenarda tutmaya yönelik bir politikaları olduğunu belirtti.

Frankfurt merkezli AMB dün, Ağustos'tan bu yana ilk molaya işaret ederek, 2 hafta üst üste hazine tahvili satın almadığını söyledi. Tahvil alımları, AMB'nin Aralık ayında bankacılık sistemine 489 milyar euro değerinde 3 yıllık sınırsız kredi sunarak, tahvil piyasasındaki ralliyi tetikleyerek, Varlık Piyasaları Programı'nın müdahalesi ihtiyacını azaltmasıyla, düştü.

Programın kalıcı olmasını hiçbir zaman istememiş olduklarını belirten Nowotny, "başarılı da olsa, yeniden hayata geçirmeye şimdilik ihtiyaç yok" dedi.

Borç krizinin tırmanması ve İtalya ile İspanya'daki tahvil faizlerinin Euro dönemi rekoruna ulaşmasıyla, AMB, Ağustos ayında, 4 ay ara vermiş olduğu tahvil alım programını yeniden başlatmıştı.

Bloomberg'in anketine katılan 28 ekonomistin medyan tahminine göre, Avrupa Merkez Bankası bu hafta bankalara 470 milyar euroluk sınırsız kredi desteği imkanı sunacak. Kredi başvuruları yarın 11:15'te yapılacak. Faiz oranı ise şu an yüzde 1 olan AMB'nin gösterge faizi olarka belirlenecek.

Nowotny aynı zamanda çok uzun vadeli kredilere karşı uyararak, bunların AMB'nin alışıldık bir özelliği hâline gelmemesi gerektiğini savundu.

"Eğer 1. ve 2. seferler başarılı olduysa, bu, 3. seferin olacağı anlamına gelmiyor" diyen Nowotny, AMB ne zaman yeni bir önlem uygulasa, çıkış stratejisinin de görüşüldüğünü söyledi.