Advertisement

Piyasa oyuncularının, Şanghay Bileşik Endeksi'nin 3 ayın zirvesine tırmanan rallisinin, kazanç görünümlerine kıyasla gereğinden fazla olduğuna yönelik spekülasyon üzerine Çin Borsası 8 günden bu yana ilk düşüşünü kaydetti.

China Oilfield Services Ltd., petrol fiyatlarının ikinci gününde de düşmesi üzerine yüzde 1.7 değer kaybetti. Apple Inc.'in tadarikçilerinden Suzhou Anjie Technology Co. yüzde 3.5 kayıpla 2 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesinde seyreden küçül ölçekli şirket endeksindeki düşüşe öncülük etti. China Construction Bank Corp., China Securities Journal gazetesinin, regülatörlerin bankaların yerel hükümetlerden borçlanmalarına izin verildiğini yazması üzerine yüzde 0.6 değer kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 2,436.57 puana geriledi ve yüzde 3.8 artış kaydettiği 7 gündür devam eden rallisine ara verdi. Endeks dün 17 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 2,647.26 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.7 aşağıda kapandı.

Endeksteki yükselişin biraz hızlı olduğunu, bu sebeple düzeltme baskısının arttığını belirten Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, piyasanın bir molaya ihtiyacı olduğunu, aynı zamanda rallinin ekonomik verilerle de desteklenmesi gerektiğini söyledi ve işlemlerin bir süre oynaklığının devam edeceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi'nin 14 günlük RSI'si dün 71.1 puanda seyretti. 70'in üzerindeki bir rakam, fiyatların düşebileceğine işaret ediyor.