Advertisement

D-100 karayolunun Bolu dağı kesiminde etkili olan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Dün başlayan ve aralıksız devam eden yağış nedeniyle Bolu Dağı'nda kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı.

Karayolları ekipleri güzergahta kar küreme ve tuzlama çalışması yapıyor. Denetimlerini arttıran trafik ekipleri ise kontrol noktalarında sürücüleri uyarıyor.-Tipi nedeniyle Kayseri-Erciyes yolu da ulaşıma kapandı

Karayolları 6. Bölge Müdürü Mstafa Karademir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tipi nedeniyle Kayseri-Erciyes yolunda ulaşımın sağlanamadığını bildirdi.

Karademir, ''Yoğun tipi ve görüş mesafesinin sıfıra düşmesi nedeniyle saat 09.00 itibarıyla Kayseri-Erciyes ve Develi-Erciyes karayolunu ulaşıma kapattık. Araçların Kayseri ve Develi'den Erciyes yönüne gitmesine izin vermiyoruz. Tipinin dinmesinin ardından ekiplerimiz yolu hemen trafiğe açacak'' diye konuştu.

 

-Meteoroloji kar ve sağanak yağışa karşı uyardı

Yurdun çeşitli bölgelerinde kuvvetli kar yağışı, bazı illerde de kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, kar yağışlarının Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bilecik ile sabah saatlerinde İstanbul, Bursa, Yalova), İç Ege (Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Denizli), Göller yöresi, İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırıkkale), Batı Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun güney ve batısında (Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Hakkari, Şırnak) kuvvetli olması bekleniyor. Vatandaşların ve ilgililerin buzlanma, don olayı, çığ tehlikesine karşı tedbirli olmaları istendi.

Öte yandan Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Muğla, Aydın, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Vatandaşların, ani sel, su baskını ve ulaşımda yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı tedbirli olması gerektiği belirtildi.