Advertisement

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven Şubat ayında beklenenden daha fazla arttı. Bu durum, dördüncü çeyrekteki daralmanın ardından ekonominin istikrar kazanmakta olduğunu işaret ediyor.

17 euro ülkesinin iş dünyası ve tüketicilerinin güvenini gösteren endeks, Ocak ayındaki seviyesi olan 93.4'ten Şubat ayında 94.4'e çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 31 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 94'e çıkması bekleniyordu.

Avrupa'nın en büyüğü olan Almanya ekonomisi, ihracat talebini karşılayabilmek için üretimin ve istihdamın artırılmasından dolayı, bölgenin diğer ekonomilerinde uygulanan kemer sıkma tedbirlerinin olumsuz etkilerini dengeliyor. Almanya'da iş dünyası güven endeksi Şubat ayında ekonomistlerin tahminini de aşarak son yedi ayın en yüksek seviyesine çıktı ve yatırımcılar daha iyimser bir duruma geldiler. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, bazı Euro Bölgesi ülkelerinin "ılımlı" bir resesyon yaşayabileceğini, ancak genel durumun "istikrar kazanıyor göründüğünü" belirtti.

Londra'da IHS Global Insight şef Avrupa ekonomisti Howard Archer, "Bugünkü veriler, Euro Bölgesi'nin en kötüyü geride bıraktığını işaret ediyor" dedi ve "Buna karşın, beklentiler halen oldukça düşük bir düzeyde ve Euro Bölgesi henüz ekonomik sorunlardan kurtulmuş değil" değerlendirmesinde bulundu.