Advertisement

Morgan Stanley'e göre, artan petrol fiyatlarının en fazla Türkiye ve Hindistan'ı olumsuz etkilediğini, zira her iki ülkenin de yüksek cari açığa sahip olduğunu ve emtiada net ithalatçı konumda bulunduklarını belirtti.

Chetan Ahya ve Jonathan Garner öncülüğündeki Morgan Stanley analistleri, dünkü raporlarında, "Emtia fiyatlarında süregelen artışlar da yüksek girdi maliyetleri getirecek ve bu da, Japonya hariç Asya ülkelerinde enflasyona yönelik yukarı yönlü riskleri artıracak" değeriendirmesinde bulundu. Morgan analistleri, "Enflasyona yönelik yukarı riskler somut hale gelirse, tahmin ettiğimiz para politikasındaki taktiksel gevşeme ertelenebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol fiyatları geçen hafta varil başına 109.77 dolara çıkarak 3 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Petrol maliyetleri, UBS AG'ye göre, Avrupa borç endişelerinin azalması ile birlikte, yatırımcılar için bir sonraki "risk kalemi" olacak. Hindistan petrolünün dörtte üçünü yurtdışından sağlarken, TÜİK'e göre, Türkiye enerji gereksinimlerinin neredeyse tümünü dışarıdan alıyor.

Londra'da UBS baş ekonomisti Larry Hatheway, "Petrol fiyatları hali hazırda geçmişte endişelerin arttığı seviyelere yaklaşıyor" dedi ve "Petrol tüketen ülkeler için, artan petrol fiyatları satınalma gücünü eritmeye başlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Hindistan'da hisse senetleri bu yıl, yavaşlayan enflasyonun merkez bankasını faiz indirimine yönelteceği beklentisi ile yabancı fonlrın 7.1 milyar dolarlık net alım yapmasının etkisi ile değer kazandı ve gösterge endeks Sensex yüzde 15'lik bir tırmanış gerçekleştirdi. İStanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Ulusal 100 Endeksi 2012 yılında yüzde 15 arttı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Şubat 2012 Salı, 16:30 Misafir türkiye acil olarak nükleer enrjiye geçip enerjide doğalgaza bağımlılığı azaltmalı.