Advertisement

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) miktarının Almanya Başbakanı Angela Merkel istese de istemese de artırılacağını söyledi.

Schulz, Spiegel Online'a yaptığı açıklamada, Temmuz ayında hayata geçirilmesi beklenen Avrupa'nın daimi kurtarma fonu ESM'nin hacminin artırılacağını belirterek, ''ESM'nin miktarı, Almanya Başbakanı Merkel istese de istemese de artırılacak'' dedi.

Avrupa'nın güvenlik duvarının genişletileceğini belirten Schulz, Almanya dışında Avrupa Birliği'ne (AB) üye bütün ülkelerin ESM'nin miktarının artırılmasından yana olduğunu vurguladı.

Martin Schulz, Angela Merkel'in finalde her zaman gerekli olanı yapmaya hazır olduğuna dikkati çekerek, ''Ancak hep sonunda. Gerekli olanı başında yapsa daha iyi olacak'' dedi.

ESM'nin miktarının artırılması konusunda Uluslararası Para Fonu (IMF) dahil tüm ortaklarının yoğun baskısıyla karşı karşıya bulunan Alman hükümeti, şimdilik bunun gerekli olmadığını savunuyor.

Euro Bölgesi, Almanya'nın itirazı nedeniyle krizle mücadele fonunun sermayesinin 750 milyar euroya yükseltilmesini erteledi.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, 1-2 Mart'taki AB zirvesinin ardından Euro Bölgesi liderleriyle ayrı bir toplantıda Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) adlı 500 milyar euroluk daimi kriz fonunun, Avrupa Mali İstikrar Mekanizması (EFSF) adlı 250 milyar euroluk geçici kriz fonuyla birleştirilmesini sağlamayı planlıyordu.

Diplomatik kaynaklar, Almanya'nın ''kriz fonuna IMF katkısı'' beklentisindeki ısrarı nedeniyle Euro Bölgesi liderlerinin yapmayı planlandığı toplantının iptal edildiğini ve Avrupa İstikrar Mekanizması'nın sermayesinin artırılmasıyla ilgili kararın Mart ayı içinde alınmaya çalışılacağını belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Şubat 2012 Salı, 23:00 Misafir kriz fonu sermayesinin yükseltilmesi hangi sorunu çözecek? ülkelerin kamu borçlarını mı azaltacak? üretimde verimliliği mi yükseltecek? ülkeler arasındaki dış ticaret dengesizliklerini mi düzeltmeye yarayacak? ülkelerin bütçe açıklarını mı azaltacak? amaç çok açık değil.belki sorunların hepsine birden bir çözüm gibi düşünülüyor. belli bir süre krizin yayılmasını engelleyebilir, fakat sorunların kalıcı olarak çözülmesini sağlayacak bir önlem gibi gözükmüyor. çünkü sorunların kaynakları çok farklı. a. öngeoğlu