Advertisement

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri, Ocak ayındai ticari uçak ve ofis ekipmanlarına yönelik talebin azalması ile birlikte son üç yılın en hızlı düşüşünü gösterdi.

Kullanım ömrü en az üç yıl olan mallara yönelik siparişler, Aralık ayında revize edilmiş rakamla yüzde 3.2 arttıktan sonra, Ocak ayında yüzde 4 geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1 düşmesi bekleniyordu.

Danville, California'da Insight Economics LLC başkanı Steven Wood, "Son aylarda, yeni siparişlerdeki en önemli faktör, motorlu araçlarda ve ucaçkalarda dalgalanmaydı" ve "Katı mal siparişleri, son iki yılda düzensiz de olsa artıyor, ancak halen resesyon öncesi zirvenin oldukça altında" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 80 ekonomistin tahminleri yüzde 4.3 düşüş ile yüzde 1.5 artış arasında gerçekleşti. Aralık ayı verisi ise yüzde 3.0 artıştan yüzde 3.2 artışa revize edildi.

Ulaşım ekipmanları hariç dayanıklı tüketim malları siparişleri ise, Aralık ayındaki yüzde 2.1'lik artışın ardından Ocak ayında yüzde 3.2 geriledi.