Advertisement

Emtia üreticilerinin düşüşe geçen metal fiyatlarının etkisiyle değer kaybetmesi ve Çinli imar şirketlerinin, konut fiyatlarının emlak kontrollerinin etkisiyle gerilemesi üzerine düşmesinden ötürü Asya Borsaları geri adım attı.

Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd. yüzde 1.5 değer kaybederek MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki düşüşe öncülük etti. China Overseas Land&Investment Ltd. yüzde 4.7 geriledi. Çinli imar şirketi Country Garden Holdings Company Ltd., hisselerini iskontolu satma planı üzerine yüzde 7.7 düştü. Kazançlarının beşte birini Çin'de kaydeden inşaat malzemeleri üreticisi Komatsu Ltd. yüzde 3.4 azaldı.

Likidite durumunun iyimser görünmediğini, bunun da ekonominin henüz dibe vurmadığı anlamına geldiğini belirten Jingxi Investment Management Co.'nun Şanghay'daki yatırım genel müdürü Wang Zheng, bu olumsuz faktörlerin ralliyi şüpheye sürükleyeceğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükselmesinin ardından yüzde 0.7 kayıpla 128.01 puana geriledi. Endeks dün ABD, Avrupa'dan Çin'e kadar merkez bankalarının parasal genişleme hamleleri ve Japonya'nın son 2 yılın en hızlı rallisini kaydetmesiyle dün boğa piyasasına girdi.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1 düştü. Güney Kore'de piyasalar bugün tatil sebebiyle kapalı. Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi, imar şirketleri ve bankaların öncülüğünde yüzde 0.7 geriledi.

Çin'de konut fiyatları Şubat ayında son 10 ayın en sert düşüşüne işaret etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Mart 2012 Perşembe, 10:32 Misafir hep avrupa konuşuluyor ama çin de ki konut fiyatlarının düşmesi hayra alamet değil..çin bir krize girerse dünyanın hali nasıl olur düşünmek istemiyorum..