Advertisement

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, yeni SPK Kanunu üzerinde çalışma yaptıklarını, kanun taslağının önümüzdeki 1-2 hafta içinde genel görüşe açılacağını bildirdi.

Dünyada 2008 yılından beri global finansal krizin yaşandığını, kendisinin 3 yıldan beri SPK Başkanlığı görevinde bulunduğunu, üç yıldır uluslararası teşkilatlarda ve çalışma gruplarında bu ekonomik krizin niye olduğunun anlaşılmaya çalışıldığını gördüğünü anlatan Akgiray, dünyada finansal krizin nedenlerinin hala anlaşılamadığını, anlaşıldıktan sonra ne yapılması gerektiğine karar verileceğini belirtti.

Vedat Akgiray, ''Fakat biraz zorlayınca, biraz da işin cahilliğiyle yabancı olarak olaya bakınca hep gördüğümüz şu; bir yerde birileri bilmesi gereken şeyleri bilmediler. Çok sıkıntı, o yüzden oldu. Bilgi eksikliği veya bilginin doğru zamanda doğru yerde doğru göz ve kulaklara ulaşmamasından kaynaklandı'' dedi.

Lehman Brothers'ın 2008 yılının Eylül ayında battığını anımsatan Akgiray, 2006 ve öncesinde birisinin Lehman Brothers'ın sakat işler yaptığını ve batacağını söylemesi durumunda kimsenin inanmayacağını, en iyi eğitimi almış, ''en süper beyinlerin'' Lehman Brothers'da olduğunu kaydetti.

-Yeni kanun taslağı-

Akgiray, Lehman Brothers'ın çıkardığı finansal enstrümanların dünyaya satıldığını ve karmaşık bir yapıda olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu ürünü satmak için kredi derecelendirme kuruluşları S&P'den ve Moody's'ten not almak gerekiyor. O paketi fiyatlama yapan algoritma matematiğini gönderiyorsunuz S&P'ye oradaki ortalama uzmanın bu işi anlama yeteneği Lehman'nınkinin biraz altında. Bakıyor bir şey anlamıyor. O ürün 3A notunu alıyor. O nottan sonra Almanya'daki emekli öğretmenler fonu veya Norveç'teki balıkçılar fonuna 3A notuyla Lehman'ın çıkardığı bir ürün satılıyor ve alınıyor. O ürün bağımsız denetimden geçmiş, bunlar devlet gibi kurumlar, al gözü kapalı.

Oysa Lehman Brothers bir günde battı. Dediler ki 'bu iş yürümeyecek', dükkanı kapattılar. Tüm sistemin yönetim altyapısı süperdi ama sistem güvenli değildi. Çünkü bilgi sahiplerinin işine yaramadı bu sistem. Bundan sonra bizlerin, SPK'ların, BDDK'ların, Hazinelerin, finansal otoritelerin uğraşması gerekecek, teknoloji algılayışı konusu çıktı karşımıza. Biz diyeceğiz ki, 'arkadaş, bu ürününü böyle böyle yapman, böyle sunman, böyle satman lazım'. Esasında arkasında, dibinde çok farklı bir fiyatlama var. Ben onu göremezsem bana sunduğu ile yetinirsem 'tamam yürü' diyeceğim. İzin verdiğim riski görmüyor olacağım. Bizim isteğimiz bilgi teknoloji yönetişim ve denetim uzmanlarının bu güvenliği bize sağlaması.''

Akgiray, yeni SPK Kanunu üzerinde çalışma yaptıklarını, kanun taslağının önümüzdeki 1-2 hafta içinde genel görüşe açılacağını bildirerek, bu yeni kanun çalışmasında bilişim uzmanını 'IT uzmanı' olarak tanımlayacaklarını ve bu uzmanın aynı zamanda sermaye ve finans konularında da bilgi sahibi olacağını söyledi.