Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları, önceki ay çok az değişiklik gösterdikten sonra, Ocak ayında beklenenin altında arttı. Bu durum, ekonominin en büyük parçası olan tüketimde iyileşmenin eksik gerçekleştiğini işaret ediyor.

Tüketici harcamaları Ocak ayında yüzde 0.2 artış gösterirken, kişisel gelirler, yüzde 0.3 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, harcamaların yüzde 0.4 ve gelirlerin yüzde 0.5 artması bekleniyordu. Ekonomistler, ılık geçen havaların, kamu hizmetleri gibi sektörlerde harcamaları azaltmış olabileceğini kaydediyorlar.

Dünyanın en büyük ekonomisinde yüzde 70 bir pay sahibi olan harcamaları sağlayan tüketiciler, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve konut fiyatlarındaki düşüşler gibi nedenlerden dolayı harcama yapma konusunda isteksiz olabilirler. Tüketicilerin harcamalarını artırmaları için, istihdam ve ücretlerde daha büyük çaplı artışlar gerekiyor.

St. Petersburg, Florida'da Raymond James & Associates Inc. baş ekonomisti Scott Brown, "Benzin fiyatlarından dolayı, hanehalkı sektöründe bazı baskılar görmekteyiz" dedi ve "Durum çöküş gibi görünmüyor ancak bir patlama da yok" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 81 ekonomistin harcamalar için tahminleri, yüzde 0.2 ile yüzde 0.6 artış arasında gerçekleşti.