Advertisement

OPEC'in en büyük ikinci üreticisi olan İran'in nükleer programını gerekçesiyle Batı'dan gördüğü yaptırımların sıkılaştırılşmasından beslenen petrol fiyatları ABD işsizlik başvurularının gerilemesinden bulduğu moralle de yükselişini ikinci güne taşıdı.

ABD'li yetkililerinin İran'ın nükleer programını silah kullanmaya göre ayarladığı konusundaki endişeleri gidermediği sürece İsrail ile birleşerek ülkeye saldırabileceklerini açıklamasının ardından petrol vadelileri New York'ta yüzde 0.7 kadar tırmanış gösterdi. ABD bireyse işszilik başvuruları ise dört yılın en düşüğünde gerçekleşti.

NYMEX elektronik işlemlerdeki nisan teslimli ham petrolün varili yüzde 0.6 ya da 69 sent artışla yerel saatle 9.14'te 107.76 dolar oldu. Fiyatlar bir yıl öncesine göre yüzde 8.2 artış kaydetti.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki nisan teslimli brent petrolün varili yüzde 0.8 ya da 95 sent artışla 123.61 dolardan işlem görürken Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 15.85 dolar oldu.