Advertisement

Yunanistan'daki borç krizinin nedenleri arasında yargı ve iş dünyasının yanı sıra yüksek derecede politize yapıdaki medya sektöründeki yolsuzluklar da gösteriliyor.

Yunan sivil toplum kuruluşu Transparency International Greece'in (TIG) Ulusal Bütünlük Sistemi (NIS) başlıklı raporunda, ülkedeki 13 alanda yapılan değerlendirmelerin sonuçları paylaşıldı.

Yasama, yürütme, yargı, kamu sektörü, kanunların uygulanması, seçim sistemi, ombudsmanlık, denetim, yolsuzlukla mücadele kuruluşları, siyasi partiler, medya, iş dünyası ve sivil toplum gibi 13 alan mercek altına alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucu Yunanistan, 9 alanda sınıfta kaldı.

Raporda ülkenin borç krizinin altında yatan nedenler arasında aşırı harcamalar, kötü yönetim, bazı sektörlerde yapısal işlev bozuklukları, yargı, iş dünyası ve medya sektöründeki rüşvet ve yolsuzluk gibi nedenler gösterildi.

Raporda en düşük puan, yüksek derecede politize bir yapıya sahip olduğu belirtilen Yunan medyasına verildi.

Düşük puan verilen diğer alanlar ise siyasi yönetimin etkisi altında olduğu kaydedilen yargı sistemi ve kayıtdışı şirketlerin faaliyetleri ile iş dünyası oldu.

Ülkedeki seçimlerin ise toplum tarafından en sorgulanmayan prosedürler arasında olduğu belirtilen rapora göre, rüşvet ve yolsuzluklar insanların zihniyetine ve ülkedeki kurumların içine işleyen "değerler krizinden" kaynaklanıyor.

Raporda ülkedeki kanunlar ve kanunların uygulanması arasında da dengesizlik olduğu kaydedildi.