Advertisement

Avrupalı liderler, borç krizine karşı savunmayı güçlendirmek için, uluslararası alanda gelen baskıya bir taviz olarak, planlanan daimi kurtarma fonuna yönelik fonları hızlandırma konusunda anlaşmaya vardı.

Avrupa hükümetleri, 500 milyar euroluk (666 milyar dolar) fona ilk iki yıllık ödemelerini bu yıl gerçekleştirebilir ve sermayelendirmeyi, planlanandan bir yıl önce, 2015 yılında tamamlayabilir. Bu konuda kararın bugün alınması bekleniyor.

Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy, Brüksel'de dün AB zirvesi sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Hızlanma olacak" dedi ve "2012'de iki dilimin ödenmesi ile başlanabilir, ancak kesin kararı almamız lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce daha uzun süreli beş yıllık ödeme programında ısrar eden Almanya Başbakanı Angela Merkel bu ay bu tutumunu değiştirdi ve dünya liderlerinin ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) krizden çıkmak için Avrupa'nın daha kararlı adım atması yönündeki baskılarının ardından, ödemelerin hızlandırılması gerektiğini kaydetti.