Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in muhtemelen yıllarca yüzde 7'nin üzerinde seyredecek olan işsizlik oranını düşürmek için, "olağan dışı destekleyici politikayı" sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Williams dün Honolulu'da yaptığı konuşmada, "Bu açık bir biçimde, para politikası teşviğini güçlü bir biçimde sürdürmek zorunda olduğumuz bir durum" dedi ve "Geleceğe baktığımızda, eğer toparlanma aksarsa ya da enflasyon yüzde 2'nin altında kalırsa, daha fazlasını yapmamız gerekebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Fed Başkanı Ben S. bernanke dün Senato'da yaptığı konuşmada, büyüme güç kazansa bile, teşviklerin sürdürüleceğini söyledi. Ancak Başkan, Fed'in ilave teşviklere gidebileceği yıolunda bir işaret vermedi. Fed'in Ocak ayındaki politika (FOMC) toplantısında, düşük faizlerin en azından 2014 yılının sonuna kadar dürdürüleceği kaydedildi. Fed'in bir sonraki toplantısı 13 Mart'ta yapılacak.

Bu yıl FOMC'ta oy hakkı bulunan Williams, "Eğer ekonomi ilave teşviklere ihtiyaç duyarsa, mortgage destekli menkul kıymetler alım programını yeniden başlatmamız muhtemelen en iyi hareket biçimi olacak" dedi.

ABD merkez bankası, ekonomiyi desteklemek için hedef faiz oranını Aralık 2008'de sıfır seviyesine yaklaştırdı ve toplam 2.3 trilyon dolar tutarında iki kez varlık alımına gitti. Fed yetkilileri, Ocak ayındaki toplantıda, üçüncü tur büyük çaplı varlık alım programı için açık kapı bıraktı ve Williams, ekonomi ihtiyaç duyarsa, bunun da kullanılacak bir araç olduğunu tekrarladı.