Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bütçe açığının bu yıl tahminlerinin üzerinde olacağını söyledi.

Rajoy gazetecilere yaptığı açıklamada, 2012 yılı bütçe açığı hedefini yakalayamayacaklarını belirterek, bütçe açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının bu yıl yüzde 5,8 olmasını öngördüklerini vurguladı ve bu hedefin makul olduğunu belirtti.

Rajoy ayrıca 2013 yılı için bütçe açığı hedeflerinin hala yüzde 3 olduğunun altını çizdi.

İspanya hükümeti, daha önce AB ile anlaşması sonucu  bütçe açığını bu yıl GSYH'nin yüzde 4,4'üne çekmeyi hedeflediklerini açıklamıştı. Ekonomistler ise bütçe açığı için yüzde 4,4 hedefinin gerçekçi olmadığını ifade etmişlerdi.

Ekonomisi geçen yıl yüzde 0,7 büyüyen İspanya'da bütçe açığının GSYH'ye oranı geçen yıl yüzde 8,5'e ulaştı.

 

-Hükümet, ekonominin bu yıl yüzde 1,7 daralacağını tahmin ediyor

İspanya Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria, ekonominin bu yıl yüzde 1,7 daralmasını beklediklerini bildirdi.

Santamaria Bakanlar Kurulunda yaptığı konuşmada, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) bu yıl yüzde 1,7 daralacağını öngördüklerini söyledi.

İspanya ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,3 daraldı. Ekonominin, bu yılın ilk çeyreğinde resesyona gireceği tahmin ediliyor.

İspanya Merkez Bankası da ekonominin gelecek yıl ılımlı toparlanmaya geçmeden önce bu yıl yüzde 1,5 daralacağını öngörüyor.

Öte yandan geçen yılın sonunda yüzde 22,85'e ulaşan işsizlik oranının bu yıl yüzde 24,3'e çıkmasının beklendiği belirtildi.