Advertisement

Yatırımcı bütçe açığını kesmek için çaba harcayan Avrupa'nın görünümüne göre hareket ederken ABD hisse senetleri ortalama olarak pek fazla değişim göstermeden seyrediyor, Standard & Poor's 500 Endeksi ise üst üste üçüncü haftalık kazanca yöneldi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 düşüşle New York'ta TSİ 16.32'de 1,372.97 seviyesinde seyrediyor. Gösterge endeksi bu hafta yüzde 0.6 yükseliş kaydetti.  ABD'de tahminlerin üstünde gelen ekonomik veriler ve Avrupa'nın iyileşme çabalarından destek bulan S&P 500, 1991'den beri en iyi yıla başlangıcı gerçekleştirirken ekim ayının düşüğünden beriyse yüzde 25 çıkış gösterdi. Yüzde 11'den fazla yükselen teknoloji, finans ve emtia hisseleri ise 10 sektör arasındaki en başarılı sektör hisseleri oldular. 

Artan petrol fiyatlarının enflasyonu körüklemesi ile Alman perakende satışları ocak ayında beklenmedik şekilde gerilerken küresel hisseler de düşüş gösterdi. İspanya hükümeti, daha önce AB ile anlaşması sonucu  bütçe açığını bu yıl GSYH'nin yüzde 4,4'üne çekmeyi hedeflediklerini açıklamıştı. Ekonomistler ise bütçe açığı için yüzde 4,4 hedefinin gerçekçi olmadığını ifade etmişlerdi.