Advertisement

Euro bölgesi ekonomisi, 2009'dan beri yatırımların en düşük seviyeye inmesi ve ihracat ile tüketici harcamalarındaki azalmayla geçen yılın son çeyreğinde daraldı.

Bugün açıklanan veriye göre, bölge ekonomisi son çeyrekte bir önceki çeyreğe oranla yüzde 0.3 oranında daraldı. Önceki üç ayda yüzde 1.4 oranında artan ihracat yüzde 0.4 geriledi, hane halkı harcaması yüzde 0.4, yatırımlar ise yüzde 0.7 oranında düşüş kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi yaptığı açıklamada Avrupa'nın üç seneden kısa bir sürede ikinci kez resesyon riskiyle karşı karşıya olduğunu ve ekonominin 'değişebilir' istikrar işaretleri gösterdiğini bildirmişti. Merkez bankasının gerçekleştirdiği iki likidite operasyonu borç krizini çevrelemek konusunda hükümetlere zaman kazandırmıştı.

Londra'daki Berenberg Bank'ta ekonomist olan Christian Schulz, önümüzdeki çeyrekten itibaren ekonomide kademeli olarak gelişme olabileceğini belirtti. Ekonomist, "Avrupa Merkez Bankası'nın nakiti ve hükümetlerin krizi çözme çabalarıyla ekonominin yılın ikinci yarısından itibaren yeniden iyileşmesi bekleniyor" dedi.