Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa ekonomisinin daraldığını gösteren raporun ardından ve Yunanistan'ın borç takasının başarılı olup olamayacağına ilişkin endişeler üzerine ABD hisseleri değer kaybetti. Standard&Poor's 500 Endeksi bu yılın en büyük düşüşüşüne işaret etti.

S&P 500'deki finansal, sanayi ve emtia sektörü, 10 grup arasında en çok değer kaybeden sektörler oldu. Alcoa Inc., Caterpillar Inc. ve Bank of America Corp. yüzde 3.2'nin üzerinde geriledi. Ekonomiye bağımlılığı en yüksek olan şirketlerin göstergesi Morgan Stanley Döngüsel Endeksi, listesindeki 30 hissenin 29'unun değer kaybetmesiyle yüzde 2.7 azaldı. İlaç üreticisi Merck&Co., şirketin kâr tahminlerinin beklentinin altında kalmazıyla yüzde 2.6 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.5 kayıpla 1,343.36 puana geriledi ve 8 Ağustos'tan bu yana en sert düşüşüne işaret etmiş oldu. Dow Jones Endeksi de yüzde 1.6 gerileyerek 12,759.15 puandan işlem gördü. ABD Borsalarındaki 7.5 milyar hisse el değişitirdi. Bu rakam 3 aylık ortalamanın yüzde 12 üzerinde.

Yatırımcıların belirsizlikten, kötü haberden daha çok rahatsız olduğunu belirten New York'taki Victory Capital Management Inc.'in yatırım yöneticilerinden Michael Koskuba, Yunanistan'ın borç takasına katılacak olanların yeterli olup olmayacağına ilişkin endişenin varlığına dikkat çekti ve insanlar bunun gerçekleşmemesinin doğurabileceği resesyonist sonuçlardan korktuğunu söyledi.

MSCI Tüm Dünya Endeksi yüzde 2.1 düşüşle Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü gördü. Yunanistan'ın borç takasında yer alacağını söyleyen özel sektör kreditörleri henüz toplam kreditörlerin yalnızca beşte birini oluşturuyor.