Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'DE YILIN DÜŞÜŞÜ

Pazartesi sabahı Asya'da başlayan riskten kaçış modu dün ABD seansına da yansıdı. Bu yılın en sert düşüşünü gerçekleştiren Borsalarda Dow Jones 200 puanlık geri çekilme yaşarken S&P 500 Endeksi % 1.54 düştü ve 1.343 puandan kapandı. Teknoloji hisselerinde satış daha sınırlı kalırken Apple'ın yakında yeni IPad'I piyasaya süreceği haberleri şirket hisselerini % 0.5 düşüşte tutmaya yetti. Finansal hisseler sert satılırken hacim de arttı ve Bankacılık Endeksi % 2.6 gevşedi. Dolar Endeksi 80 sınırından dönerken bugün açıklanacak Özel Sektör İstihdamı (ADP) öncesinde ABD faizleri yükseliyor.

NEDEN TÜM DÜNYA DÜŞÜYOR ?

Global büyümeden gelen yavaşlama sinyalleri ekonomik tabloyu karartıyor.

Avustralya'dan gelen çeyreklik büyümenin % 0.8 beklenirken % 0.4 olarak gerçekleşmesi büyüme planını yıllık olarak aşağı çeken Çin'den sonra ikinci Asya moral bozukluğu oldu. Diğer yandan Avrupa'dan gelen PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) rakamları da büyümeye işaret etmiyor. Ekonomiye ait verilerin satış getirdiğini düşünen yatırımcılar emtiada satışa yönelirken Alman bonolarına talep gösterdi. Bakır dün % 3'e yakın değer kaybederken bugün % 0.67 primli. ABD tipi ham petrol 105.18 Varil / Dolar'dan işlem
görüyor, Brent petrol ise 122.43'te. İran ile Avrupa arasında diyalog çağrıları da petrol yatıştırmaya yardımcı olurken İran'ın nükleer tesislerini denetlenmesi için açabileceği yönündeki iradesi de petrol aşağı çeken faktörlerden oldu.

Yunanistan cephesindeki gerginliklere bakarak morali bozulan yatırımcılar Euro / Dolar ve Avrupa varlıkları gibi varlık sınıflarında satıcı oldular. Yarın tamamlanması beklenen özel sektör borç takası öncesinde Yunan bankaları öncülüğünde yükselen Yunanistan ASE Endeksi % 2.77 yükselirken kıtanın geri kalanı pek ikna olmamışa benziyor. Özel sektör katılımının %90'ı geçmemesi halinde ülkenin CAC (Collective Action Clause) - Kolektif Takas Kararı maddesini uygulayabileceği ve böylece çoğunluğun razı olduğu şartları kalan bono sahipllerine de uygulaması bekleniyor. Diğer yandan ülkede 4 emeklilik fonu takas çağrısına katılmayacağını açıkladı, bunların arasında polis fonu dahi bulunuyor. Satışların sivrildiği bir diğer cephe de bono faizleri oldu. Çevre ülke bonoları satılırken İtalya ve İspanya'da faizler 10 yıllıkta % 2.8 ve 3.5 yükseldi. İki getiri de % 5 bileşik seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Satışın üçüncü kampında Cuma günü açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam datasını bekleyenler var. 3 aydır 200 bin civarında açıklanan verinin bu ay da 200 bin üzerinde gelmesi halinde FED'in yeni bir tur varlık alımına gitmesinin gecikeceği ve bunun da likiditeye negatif etkisi olacağı beklentisi bu kampı rahatsız ediyor. Dolar bazlı varlıklara yönelen bu kamp üyeleri değerli metaller ve yumuşak emtia denen grupta satışa yöneliyor. Dün de sert satışlara sahne olan spot altın fiyatı Çarşamba gününe ons başına 1.673 dolardan devam ediyor.

YURT İÇİNDE STRES ARTTI

Hazine tarafından düzenlenen ihalelerde dün iki ihalede net 4.7 milyar TL borçlanılırken yeni göstergede faiz yükseldi ve dün %9.40 bileşikten tamamlandı. Dolar / TL'de yükseliş devam ederken akşam seansında 1.7950'yi deneyen kur güne 1.79'un altından başladı. Dış borsalara parallel gerileyen İMKB 100 Endeksi ise % 2.26 gerileyen MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ne göre daha sağlam kaldı. % 0.91 düşen endekste kapanış 59.143 puandan yapıldı.
 
Bugün beklenen veri akışı şu şekilde:


- Almanya'da Ocak ayı fabrika siparişleri açıklanacak 13:00 Önceki: %0,00

- ABD'de Şubat ayı ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak 15:15 Önceki: 170.000

- ABD'de 4.çeyrek tarım dışı verimlilik (revize) açıklanacak 15:30 Önceki: % 0,7

- ABD'de haftalık petrol stok verileri açıklanacak 17:30

- Brezilya Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak 23:00 Önceki: % 10,50

 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü