Advertisement

Japonya Maliye Bakanlığı yetkililerden birisi, ülkenin EFSF'nin ihraç ettiği tahvillerin yüzde 4.7'sini satın aldığını söyledi.

Bakanlığın gizlilik politikasından ötürü kimliğinin gizli tutan yetkili, Japon Hükümeti'nin 3.44 milyar euroluk tahvillerin 160 milyon euroluk kısmını aldığını açıkladı. EFSF, 3.5 milyar euro değerinde bono ihraç etmeyi planlıyordu.

Tokyo Hükümeti'ne göre Japonya, Avrupa'daki borç krizine yardımcı olmak için geçtiğimiz yılın Ocak ayından bu yana EFSF tarafından ihraç edilen tahvillerin yüzde 14'ünü aldı. Geçtiğimiz ay Meksika'da yapılan G-20 toplantısında Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, ülkesin bu işbirliğine devam etmek istediğini söylemişti.

Yunanistan'ın 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketini alabilmesi için, özel sektör kreditörlerinin 8 Mart'a kadar borç takası konusunda anlaşması gerekiyor. Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, kreditörlerin teklifi kabul etmesini beklediğini ve gerekirse dahil olmaları için kreditörleri zorlayacaklarını söyledi.

Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarma paketlerini finanse etmek için kurulmuş olan EFSF'nin kredi notu Ocak ayında Standard&Poor's arafından AAA'dan AA+'ya düşürüldü.

EFSF'nin 21 Şubat'taki tahvil ihalesinde de Japonya 100 milyon euroluk alım yapmıştı.