Advertisement

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Yatırım Teşvik Paketine ilişkin, Türkiye'de üretimi olmayan, az olan ya da Türkiye'nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin ülkede üretilmesi durumunda o sektör ve ürünlere yoğunlaştırılmış teşvik getireceklerini belirtti.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Singapur'da bulunan Babacan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Babacan, Yatırım Teşvik Paketine ilişkin bir soru üzerine, bu konunun cari açığı doğrudan çözecek bir paket olmadığını, cari açık sorununun çözülmesine yardımcı olacak unsurlardan biri olacağını söyledi.

Henüz Türkiye'de üretimi olmayan, üretimi az olan ürünlerin ya da Türkiye'nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin Türkiye'de üretilmesi durumunda, bunun ciddi bir katma değer oluşturacağına işaret eden Babacan, ''O sektörlere ve ürünlere biraz daha yoğunlaştırılmış teşvik getirmiş olacağız'' dedi.

Babacan bunun detaylarının sonra açıklanacağı, çalışmaların son safhasında olduğunu ve Başbakan Erdoğan'a sunulduğunu belirterek, pakete son halinin verilmesinin ardından kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Kamu çalışanlarının toplu sözleşmelerine ilişkin yasayı TBMM'ye gönderdiklerini, tasarının burada görüşüleceğini dile getiren Babacan, süreci Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın izleyeceğini kaydetti. Babacan, bu sürecin tamamlanmasının ardından, oran üzerinde anlaşıldıktan sonra ocak ayından itibaren artışların maaşlara yansıtılacağını söyledi.

Bunun anayasa değişikliğinden beri başlayan bir süreç olduğunu hatırlatan Babacan, her ülkede bu tür geniş kesimleri ilgilendiren gelişmelerin etraflıca ve çok tartışıldığını belirtti.

Üst kurulların başkanlığının görev süreleri ile ilgili soru üzerine Babacan, bu konu ile ilgili kararlarını oluşturduklarını ve 5 artı 5 şeklinde karar alındığını, TBMM'de komisyon ve genel kurul aşamalarının tamamlanmasının ardından yayınlanacağını dile getirdi. Babacan, bunun ardından, atamalarla ilgili kararlarını en kısa zamanda vereceklerini ve isimlerle ilgili açıklamaları yapacaklarını söyledi.

-''AB'deki borç krizinde durum yılbaşına oranla daha iyi gibi görünüyor''-

AB'deki borç krizi hakkında da kısa bir değerlendirme yapan Babacan, durumun yılbaşına oranla daha iyi gibi göründüğünü bildirdi.

Avrupa Merkez Bankasının aldığı kararların olumlu yansımaları olduğunu, ayrıca 25 ülke liderinin mali anlaşma konusunda mutabık kalarak, mali uzlaşmaya gittiklerini belirten Babacan, uygulama safhasında ne yapılacağının izlenmesinin önemli olacağını kaydetti.

Babacan, en kötü senaryo için dahi Türkiye'nin kurumlarına hazır olmalarını söylediklerini ifade etti.