Advertisement

Borç krizindeki Yunanistan'ın borç takası teklifinin bugün süresi dolmadan yeterli sayıda kreditörlerin kabul edeceğine ilişkin iyimserliğin temerrüt kaygılarını gevşetmesiyle Asya paraları, Tayland bahtı öncülüğünde değer kazandı.

Enflasyondaki ve sanayi üretimindeki yavaşlamanın, Çin'i büyümeyi teşvik etmeye iteceğine ilişkin spekülasyon üzerine MSCI Asya Pasifik Endeksi, 3 gündür süren düşüşünü sonlandırdı. Yunanistan'ın özel sektör kreditörlerinin yaklaşık yüzde 60'ı borç takasını kabul ederek, ülkeyi, tarihin en büyük yapılandırmasına bir adım daha yaklaştırdı.

Avrupa'da risk iştahını olumsuz etkileyebilecek türde bir faktör görmediklerini belirten Tokyo'daki Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın Asya ve gelişen piyasalar takımının baş traderı Shigehisa Shiroki, bölge hisselerine akan fon girişinin süreceğini söyledi.

Tayland bahtı, ABD doları karşısında yüzde 0.4 değerlenerek 30.65 seviyesine çıktı ve bu ayın ilk artışına işaret etti. Güney Kore wonu yüzde 0.3 kazançla 1,121.30'a, Tayvan doları yüzde 0.2 primle 29.505'e ve Filipin pezosu yüzde 0.3 değerlenme ile 42.737'ye yükseldi.

ABD'de dün özel sektör istihdamının Şubat'ta arttığına işaret eden raporun ardından riskli varlık talepleri arttı. Japon ekonomisi 2011'in son çeyreğinde ilk tahminlerden daha az küçüldü. Japonya Bakanlar Kurulu, ülke ekonomisinin büyümesini negatif yüzde 2.3'ten, negatif yüzde 0.7'ye revize etti.