Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan'ın borç takasının ve dolayısıyla ikinci kurtarma paketinin kaderinin belli olmasına saatler kalmışken, Barclays Capital'dan Deutsche Bank AG'ye kadar birçok kuruluşun ekonomisti, dünyanın en büyük borç yapılandırmasının artçı şokları tetikleyebileceğinden endişe duyuyor.

8 aydır devam eden müzakerelerin ardından, artık bugün özel sektör kreditörlerinin 106 milyar euroluk Yunan tahvilinde zarar yazmasını hedefleyen borç takası anlaşmasının kaderi belli olacak. Yunan hükümeti, katılımın, hedefin altında kalması hâlinde anlaşmayı reddedeceklerini ve kolektif eylem uygulayacağını söyledi.

Borç takasının olası artçı şokları arasında, yatırımcıların benzer durumla karşılaşmamak için diğer borç sorunu olan ülkelerin tahvillerinden uzaklaşaması ile borçlanma maliyetinin artması bulunuyor. Anlaşma aynı zamanda temerrüte karşı sigortalayan türevleri de tetikleyebilir ve Yunanistan'ın önümüzdeki yıllarda temerrüte düşmesini önlemeyebilir.

"Tüm olası riskler konusunda tetikte olmalıyız" diyen Londra'daki Barclays Capital'in uluslararası ve Avrupa ekonomomileri müdürü Julian Callow, "dikkat etmemiz gereken ülke borçları standartlarıyla çevrili çok bilinmez bir ortamdayız" ifadelerini kullandı.

İtalyan ve İspanyol tahvilleri dün yeterli sayıda yatırımcının borç takasını kabul edeceği spekülasyonu üzerine değerlendi. 10 yıllık İtalyan tahvilerinin getirisi 13 baz puanlık düşüşle yüzde 4.94'e ve 10 yıllık İspanyol tahvilinin faizi de 6 baz puan azalarak yüzde 5.09'a geriledi.