Advertisement

Amerikan Hazinesi, 2008'deki krizde hükümet tarafından kurtarılmış olan sigorta şirketi American International Group Inc.'in (AIG) 6 milyar dolarlık hissesini satmaya hazırlanıyor.

Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, AIG'nin teklifin 3 milyar dolarlık kısmını satın almayı planladığını açıkladı. AIG hisseleri 29 dolardan satılıyor ve hesaplar hâlâ açıkl.

İlerleme sinyallerinin görüldüğü ekonomi ve hisse senedi piyasasındaki sıçrama, Hazine'yi 2008 ve 2009'daki kurtarmalardan azad edilmesine yardımcı oluyor. Citigroup Inc. gibi bankaların hisselerini tamamen elinden çıkarması ve General Motors'taki hisselerini azaltmasının ardından ABD hükümeti hâlâ daha Ally Financial Inc.'te çoğunluk hisseye sahip. Hazine Bakanlığı Mayıs 2011'de AIG'nin 200 milyon hissesini satarak, hisse oranını yüzde 77'ye indirmişti.

Hazine'nin şirketlere sahip olma gibi bir görevinin olmadığını belirten John Hopkins Carey İşletme Fakültesi'nin profesörlerinden Phillip Phan, "hisse senedi fiyatları şimdi daha sağlıklıyken, büyük ihtimal Hazine de bunları yavaş yavaş nakite çevirecektir" dedi.