Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi Ocak ayında, Aralık ayındaki düşüşün ardından, inşaat aktivitelerindeki sıçramanın etkisi ile beklenenden daha hızlı bir artış gerçekleştirdi.

Sanayi üretimi Ocak ayında, revize rakamla yüzde 2.6 düşüşün yaşandığı Aralık ayına göre yüzde 1.6 arttı. Aralık ayı sanayi üretiminin revize edilmeden önceki düşüşü yüzde 2.9'du. Bloomberg News'un anketine katılan 39 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, sanayi üretiminin Ocak ayında yüzde 1.1 artması bekleniyordu. Sanayi üretimi yılın ilk ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 arttı.

Bugünkü üretim verileri, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin, ihraç mallarına talep azalsa bile, bölgedeki borç rkizi ile iyi mücadele ettiğini ve resesyondan kaçınabileceğini gösteriyor. Almanya'da iş dünyası ve yatırımcı güveni geçen ay, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinin onaylanması ve Avrupa Merkez Bankası'nın bölge bankalarına yüklü miktarda 3 yıl vadeli kredi sağlaması sonrası yükselmişti.

Almanya'nın Hanover kentinde NordLB ekonomistlerinden Jens Kramer, "Almanya ekonomisi güçlü ve ihracatını yeterince çeşitlendirdiği için,  Euro Bölgesi'ne temel ihracat pazarı olarak bağımlı değil" dedi ve "Sert kış koşullarından dolayı gelecek ay açıklanacak veriler kötü çıksa bile, pozitif bir ilk çeyrek bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yılın başında normalden daha ılık geçen havalar, ısı düşüşü olana kadarki dönemde inşaat faaliyetlerini hızlandırmış olabilir. Zira inşaat sektörü üretimi Ocak ayında yüzde 4.3'lük bir sıçrama gerçekleştirdi. Yatırım malları üretimi yüzde 3.5 artarken, enerji üretimindeki artış yüzde 1.7 oldu.